Microsemi Commercial Components 1N5360BE3/TR12
1N5360BE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5360BE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 25V 5W T18
Datasheet Download
1N5360BE3/TR12.pdf
Availability of 1N5360BE3/TR12
QUANTITY
1N5360BE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5360BE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5360BE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)25V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 18V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5360BE3/TR12
Related Links1N5360B, 1N5360BE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5360BE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5360BE3/TR12
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 42TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 297MA 2.1 OHM SMD datasheet.pdf
PMI CAP CONVEX RED 15/32 FROST datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf