E-Switch TL1100CF160Q5JGRY
TL1100CF160Q5JGRY picture photo
Mfg. Part Number
TL1100CF160Q5JGRY
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
TL1100CF160Q5JGRY.pdf
Availability of TL1100CF160Q5JGRY
QUANTITY
TL1100CF160Q5JGRY Order Process
Ship out your order
Specifications of TL1100CF160Q5JGRY
Internal Part NumberEIS-TL1100CF160Q5JGRY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTL1100 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesTL1100
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Actuator Height off PCB, from Pins8.70mm
Actuator OrientationSide Actuated
Termination StylePC Pin
Outline12.00mm x 12.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
FeaturesTactile Feedback
Actuator MaterialPolyester
Switch Travel0.30mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TL1100CF160Q5JGRY
Related LinksTL1100CF, TL1100CF160Q5JGRY Datasheet, E-Switch Distributor
TL1100CF160Q5JGRY Details Description
Related parts for TL1100CF160Q5JGRY
RECT BRIDGE 25A 600V WIRE LEADS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf