Microsemi Commercial Components 1N5362E3/TR13
1N5362E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5362E3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 28V 5W T18
Datasheet Download
1N5362E3/TR13.pdf
Availability of 1N5362E3/TR13
QUANTITY
1N5362E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5362E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5362E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)28V
Tolerance±20%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 20.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5362E3/TR13
Related Links1N5362, 1N5362E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5362E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5362E3/TR13
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 175POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 202MW SC70-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HOUSING datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf