Microsemi Commercial Components 1N5363BE3/TR12
1N5363BE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5363BE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 30V 5W T18
Datasheet Download
1N5363BE3/TR12.pdf
Availability of 1N5363BE3/TR12
QUANTITY
1N5363BE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5363BE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5363BE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±5%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 21.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5363BE3/TR12
Related Links1N5363B, 1N5363BE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5363BE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5363BE3/TR12
LCD 3.5 DIGIT .5" TRANSFL datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 09VOUT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 28.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 5POS THRUHL datasheet.pdf
FAN 12VDC 50X20MM 2WR datasheet.pdf