Microsemi Commercial Components 1N5369C/TR8
1N5369C/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5369C/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 51V 5W T18
Datasheet Download
1N5369C/TR8.pdf
Availability of 1N5369C/TR8
QUANTITY
1N5369C/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5369C/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5369C/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)51V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)27 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 36.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5369C/TR8
Related Links1N536, 1N5369C/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5369C/TR8 Details Description
Related parts for 1N5369C/TR8
TOOL DIE SET BNC USE/W A9996-ND datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT/SW QC 2.0MM PNL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 56K OHM 0606 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 10A TO220AB datasheet.pdf
1.5MM RCPT HSG NYL BLK 8CKT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf