Vishay/BCcomponents BFC237541203
BFC237541203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541203
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20NF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541203.pdf
Availability of BFC237541203
QUANTITY
BFC237541203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541203
Internal Part NumberEIS-BFC237541203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541203
Related LinksBFC237, BFC237541203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541203 Details Description
Related parts for BFC237541203
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
IC FPGA 316 I/O 432MBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 1.8V 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS VERT .112" datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 10A SCREW TERM datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 72MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 15A DO5 datasheet.pdf
CONN INSERT 7POS PIN datasheet.pdf