Microsemi Commercial Components 1N5375C/TR12
1N5375C/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5375C/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 82V 5W T18
Datasheet Download
1N5375C/TR12.pdf
Availability of 1N5375C/TR12
QUANTITY
1N5375C/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5375C/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5375C/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max5W
Impedance (Max) (Zzt)64 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 59V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 1A
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseT-18, Axial
Supplier Device PackageT-18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5375C/TR12
Related Links1N5375, 1N5375C/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5375C/TR12 Details Description
Related parts for 1N5375C/TR12
FUSE BOARD MNT 500MA 32VAC 63VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CAP MICA 6200PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 35V JB 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.33A 12V datasheet.pdf