Vishay Semiconductor/Diodes Division 1N5398-E3/54
1N5398-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1N5398-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 1.5A DO204AL
Datasheet Download
1N5398-E3/54.pdf
Availability of 1N5398-E3/54
QUANTITY
1N5398-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5398-E3/54
Internal Part NumberEIS-1N5398-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.4V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F15pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5398-E3/54
Related Links1N5398, 1N5398-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1N5398-E3/54 Details Description
Related parts for 1N5398-E3/54
CONN HEADER 10PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLK 3000' datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 170W TO263-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf