AVX Corporation 22205C225KAZ2A
22205C225KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
22205C225KAZ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2UF 50V X7R 2220
Datasheet Download
22205C225KAZ2A.pdf
Availability of 22205C225KAZ2A
QUANTITY
22205C225KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 22205C225KAZ2A
Internal Part NumberEIS-22205C225KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.225" L x 0.197" W (5.72mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.28mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)22205C225KAZ2A
Related Links22205C2, 22205C225KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
22205C225KAZ2A Details Description
Related parts for 22205C225KAZ2A
CAP TRIMMER 6.8-45PF 100V TH datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 450UH 5.2A T/H datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 6WLP datasheet.pdf
60718-11 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP XH-P70 WHITE SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK datasheet.pdf
6,8UF 400V 10X16MM 105C 3000H datasheet.pdf