Diodes Incorporated 1N5400G-T
1N5400G-T picture photo
Mfg. Part Number
1N5400G-T
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 3A DO201AD
Datasheet Download
1N5400G-T.pdf
Availability of 1N5400G-T
QUANTITY
1N5400G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5400G-T
Internal Part NumberEIS-1N5400G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 3A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2µs
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F40pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5400G-T
Related Links1N54, 1N5400G-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1N5400G-T Details Description
Related parts for 1N5400G-T
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 75W datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 23 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
IC PWR MGMT I.MX6 56QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 400VDC datasheet.pdf