Microsemi Commercial Components 1N5913AP/TR12
1N5913AP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913AP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913AP/TR12.pdf
Availability of 1N5913AP/TR12
QUANTITY
1N5913AP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913AP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5913AP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913AP/TR12
Related Links1N5913, 1N5913AP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913AP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5913AP/TR12
IC BUFFER DUAL NON-INVERT 6TSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TAPE COLOR CODING VINYL 1/2"X20' datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 55NS 28DIP datasheet.pdf
SL2X3 W/ADH BLACK PVC DUCT datasheet.pdf
RADIO MODULE DERFMEGA256-23M12 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 460MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf