Microsemi Commercial Components 1N5913BE3/TR13
1N5913BE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913BE3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913BE3/TR13.pdf
Availability of 1N5913BE3/TR13
QUANTITY
1N5913BE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913BE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5913BE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913BE3/TR13
Related Links1N5913B, 1N5913BE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913BE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5913BE3/TR13
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 12V datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 68POS .050 SMD datasheet.pdf
PLC SPLITTER 1X4 P-GRADE 1M datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
98 dB, 96 kHz, Multi-Bit Audio A/D Converter IC datasheet.pdf