Vishay/Dale RNC55H3903BSRE6
RNC55H3903BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3903BSRE6
Brief Description
RES 390K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3903BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3903BSRE6
QUANTITY
RNC55H3903BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3903BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3903BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3903BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3903BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3903BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3903BSRE6
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LASR CTRLR 1CHAN 5.5V 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 32A datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Low Capacitance, Low Charge Injection, [15 V/+12 V iCMOS SPST in SOT-23 IC datasheet.pdf