Microsemi Commercial Components 1N5913BP/TR12
1N5913BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913BP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913BP/TR12.pdf
Availability of 1N5913BP/TR12
QUANTITY
1N5913BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5913BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913BP/TR12
Related Links1N5913, 1N5913BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5913BP/TR12
PLUG N DRIVE INTEGRATED PWR MOD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
IC CLK/DRVR CPUOUT 200MHZ 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 39MM datasheet.pdf
KPT 41C 41#20 SKT PLUG datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 5000' datasheet.pdf
1.25MM F/L 34POS 28AWG 150MM datasheet.pdf