Microsemi Commercial Components 1N5913CP/TR8
1N5913CP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913CP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913CP/TR8.pdf
Availability of 1N5913CP/TR8
QUANTITY
1N5913CP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913CP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5913CP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913CP/TR8
Related Links1N5913, 1N5913CP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913CP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5913CP/TR8
IC MICROMANAGER 5% IND 16-SOIC datasheet.pdf
IC INTEGRATED PC CARD 209-BGA datasheet.pdf
BLADE SLOTTED 3.5MM 6.89" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf