Microsemi Commercial Components 1N5913CP/TR8
1N5913CP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913CP/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913CP/TR8.pdf
Availability of 1N5913CP/TR8
QUANTITY
1N5913CP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913CP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5913CP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913CP/TR8
Related Links1N5913, 1N5913CP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913CP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5913CP/TR8
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CTRLR PWM SMPS OVP OCP 7DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1A 6DFN datasheet.pdf
IC REG XPH INTEL VR11.1 32-MLPQ datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES 40.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SW COMPONENT PART datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W DO204AL datasheet.pdf