Microsemi Commercial Components 1N5913E3/TR13
1N5913E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5913E3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5913E3/TR13.pdf
Availability of 1N5913E3/TR13
QUANTITY
1N5913E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5913E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5913E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5913E3/TR13
Related Links1N5913, 1N5913E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5913E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5913E3/TR13
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 500PF 14KV R85 DISK datasheet.pdf