Microsemi Commercial Components 1N5914PE3/TR12
1N5914PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5914PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5914PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5914PE3/TR12
QUANTITY
1N5914PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5914PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5914PE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr75µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5914PE3/TR12
Related Links1N5914P, 1N5914PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5914PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5914PE3/TR12
PCB COPPER CLAD POS 6 X 9"2 SIDE datasheet.pdf
DEV KIT FOR F060/F062/F063 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf