Microsemi Commercial Components 1N5916BPE3/TR12
1N5916BPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5916BPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5916BPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5916BPE3/TR12
QUANTITY
1N5916BPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5916BPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5916BPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5916BPE3/TR12
Related Links1N5916B, 1N5916BPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5916BPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5916BPE3/TR12
CONN HEADER 22POS .100" STR TIN datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A SLDR RLR 70500840 datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 20A SOT-93 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf