Microsemi Commercial Components 1N5919BP/TR12
1N5919BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919BP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919BP/TR12.pdf
Availability of 1N5919BP/TR12
QUANTITY
1N5919BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5919BP/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919BP/TR12
Related Links1N5919, 1N5919BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5919BP/TR12
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 400MA 280 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC SBC CAN HS 5.0V 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 450V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W DO204AL datasheet.pdf