Microsemi Commercial Components 1N5919BP/TR8
1N5919BP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919BP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919BP/TR8.pdf
Availability of 1N5919BP/TR8
QUANTITY
1N5919BP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919BP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5919BP/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919BP/TR8
Related Links1N5919, 1N5919BP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919BP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5919BP/TR8
REGULATOR 3.3V 1A VERT datasheet.pdf
CONN RECEPT 14POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPED 14POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERT QUAD 5V 1.35A datasheet.pdf
CLAMP DIE HOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf