Microsemi Commercial Components 1N5919CPE3/TR12
1N5919CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5919CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5919CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5919CPE3/TR12
QUANTITY
1N5919CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5919CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5919CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)2 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5919CPE3/TR12
Related Links1N5919C, 1N5919CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5919CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5919CPE3/TR12
CONN HEADER 10POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
HVIC DRVR HB 600V 120-250MA 8SOP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1UF 25V 0805 datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERS SIDE ROTARY datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
SENT BUS DECODE WS-XS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf