Microsemi Commercial Components 1N5922BP/TR12
1N5922BP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5922BP/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5922BP/TR12.pdf
Availability of 1N5922BP/TR12
QUANTITY
1N5922BP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5922BP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5922BP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5922BP/TR12
Related Links1N5922, 1N5922BP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5922BP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5922BP/TR12
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 40POS datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEADER SOLDER CUP 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf