Vicor Corporation V24B3V3M100BG
V24B3V3M100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3M100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3M100BG.pdf
Availability of V24B3V3M100BG
QUANTITY
V24B3V3M100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3M100BG
Internal Part NumberEIS-V24B3V3M100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3M100BG
Related LinksV24B3V, V24B3V3M100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3M100BG Details Description
Related parts for V24B3V3M100BG
IC SW HIGH SIDE DUAL 1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 103MA 37 OHM SMD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 2CH 48WQFN datasheet.pdf
IC FPGA 534 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 40V 100MA SC59 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 22POS datasheet.pdf
RES SMD 277 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf