Microsemi Commercial Components 1N5923AE3/TR13
1N5923AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5923AE3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5923AE3/TR13.pdf
Availability of 1N5923AE3/TR13
QUANTITY
1N5923AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5923AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5923AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5923AE3/TR13
Related Links1N5923A, 1N5923AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5923AE3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5923AE3/TR13
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAG MKR BRASS CIRCLE 1" datasheet.pdf
IC REG BCK BOOST 5V 1.7A TO220-5 datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Z5U AXIAL datasheet.pdf
60710-4 CUT-OFF PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf