Microsemi Commercial Components 1N5923CP/TR12
1N5923CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5923CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5923CP/TR12.pdf
Availability of 1N5923CP/TR12
QUANTITY
1N5923CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5923CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5923CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5923CP/TR12
Related Links1N5923, 1N5923CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5923CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5923CP/TR12
CAP CER 8200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
XFRMR MODULE 4PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 12POS 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 240POS SMD datasheet.pdf