Murata Electronics North America GRJ31CR71A106KE11L
GRJ31CR71A106KE11L picture photo
Mfg. Part Number
GRJ31CR71A106KE11L
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
GRJ31CR71A106KE11L.pdf
Availability of GRJ31CR71A106KE11L
QUANTITY
GRJ31CR71A106KE11L Order Process
Ship out your order
Specifications of GRJ31CR71A106KE11L
Internal Part NumberEIS-GRJ31CR71A106KE11L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesGRJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GRJ31CR71A106KE11L
Related LinksGRJ31CR71, GRJ31CR71A106KE11L Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
GRJ31CR71A106KE11L Details Description
Related parts for GRJ31CR71A106KE11L
ESD WRIST BAND W/6' CORD datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V P2H 1206 datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 3BUTTON SPST BLK datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf