Microsemi Commercial Components 1N5923PE3/TR12
1N5923PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5923PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5923PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5923PE3/TR12
QUANTITY
1N5923PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5923PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5923PE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)3.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 6.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5923PE3/TR12
Related Links1N5923P, 1N5923PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5923PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5923PE3/TR12
CONN CARDEDGE 72POS .100 X .140 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR PHASE 200-400VAC 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 90MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 16POS datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 6W datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5U 2220 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf