Microsemi Commercial Components 1N5924APE3/TR8
1N5924APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5924APE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5924APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5924APE3/TR8
QUANTITY
1N5924APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5924APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5924APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)4 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C