Microsemi Commercial Components 1N5926APE3/TR8
1N5926APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5926APE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5926APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5926APE3/TR8
QUANTITY
1N5926APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5926APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5926APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5926APE3/TR8
Related Links1N5926A, 1N5926APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5926APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5926APE3/TR8
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SL TERM CRP F BOX 50 SAU 24-30 datasheet.pdf
RES 511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO221AC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf