Bourns Inc. 3262W-1-203LF
3262W-1-203LF picture photo
Mfg. Part Number
3262W-1-203LF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W PC PIN
Datasheet Download
3262W-1-203LF.pdf
Availability of 3262W-1-203LF
QUANTITY
3262W-1-203LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3262W-1-203LF
Internal Part NumberEIS-3262W-1-203LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3262 - Sealed
PackagingTube
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns12
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.250" x 0.170" Face x 0.250" H (6.35mm x 4.32mm x 6.35mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3262W-1-203LF
Related Links3262W-, 3262W-1-203LF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3262W-1-203LF Details Description
Related parts for 3262W-1-203LF
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR SLW 75 MM datasheet.pdf