Microsemi Commercial Components 1N5926BPE3/TR8
1N5926BPE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5926BPE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5926BPE3/TR8.pdf
Availability of 1N5926BPE3/TR8
QUANTITY
1N5926BPE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5926BPE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5926BPE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)11V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)5.5 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 8.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5926BPE3/TR8
Related Links1N5926B, 1N5926BPE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5926BPE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5926BPE3/TR8
CONN HEADER .100 SNGL STR 22POS datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf