Microsemi Commercial Components 1N5929CP/TR8
1N5929CP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5929CP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 15V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5929CP/TR8.pdf
Availability of 1N5929CP/TR8
QUANTITY
1N5929CP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5929CP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5929CP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)9 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 11.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5929CP/TR8
Related Links1N5929, 1N5929CP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5929CP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5929CP/TR8
TERM BLOCK PLUG 9POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 300V 250A TO-220 datasheet.pdf
IC SW SMART QUAD LOSIDE DSO-20 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf