Microsemi Commercial Components 1N5930CP/TR12
1N5930CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5930CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5930CP/TR12.pdf
Availability of 1N5930CP/TR12
QUANTITY
1N5930CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5930CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5930CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 12.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5930CP/TR12
Related Links1N5930, 1N5930CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5930CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5930CP/TR12
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 100KSPS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS datasheet.pdf
HEATSHK 19.05MM ID 50MM PRESCORE datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 25POS SHLD AU datasheet.pdf
4 SW BEZEL LONG BRACKET BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf