Microsemi Commercial Components 1N5935APE3/TR8
1N5935APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5935APE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5935APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5935APE3/TR8
QUANTITY
1N5935APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5935APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5935APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)28V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 20.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5935APE3/TR8
Related Links1N5935A, 1N5935APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5935APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5935APE3/TR8
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
NOZZLE SET-WRK CHIP REMOVAL KIT datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf