Microsemi Commercial Components 1N5935CPE3/TR12
1N5935CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5935CPE3/TR12
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 28V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5935CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5935CPE3/TR12
QUANTITY
1N5935CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5935CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5935CPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)28V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)23 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 20.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5935CPE3/TR12
Related Links1N5935C, 1N5935CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5935CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5935CPE3/TR12
RES SMD 549 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200POS .050 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
DEVICENET,M12CONN 2M PLUG SCLI datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC PWR MGMT 3G 42WLP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM 2% RADIAL datasheet.pdf