Microsemi Commercial Components 1N5936APE3/TR8
1N5936APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5936APE3/TR8
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5936APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5936APE3/TR8
QUANTITY
1N5936APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5936APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5936APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 22.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5936APE3/TR8
Related Links1N5936A, 1N5936APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5936APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5936APE3/TR8
CONN INTERFACE ONE PC 1MM 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
HEATSHINK KIT RFL 5/16" BLK 18PC datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 10W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 1206 datasheet.pdf