Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-10C-72-C3-R0
ATS-10C-72-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-10C-72-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-10C-72-C3-R0.pdf
Availability of ATS-10C-72-C3-R0
QUANTITY
ATS-10C-72-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-10C-72-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-10C-72-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.19°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-10C-72-C3-R0
Related LinksATS-10C-, ATS-10C-72-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-10C-72-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-10C-72-C3-R0
NPN PHOTOTRANS 900NM TO-18 SMALL datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED C 50/CD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 560 I/O 1153FCBGA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
RELAY SS 2A DC PLUG-IN W/IND datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 800MA 340 MOHM datasheet.pdf
SCR INV STUD 40A 800V TO-94 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf