Microsemi Commercial Components 1N5936APE3/TR8
1N5936APE3/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5936APE3/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5936APE3/TR8.pdf
Availability of 1N5936APE3/TR8
QUANTITY
1N5936APE3/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5936APE3/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5936APE3/TR8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)30V
Tolerance±10%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)28 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 22.8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5936APE3/TR8
Related Links1N5936A, 1N5936APE3/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5936APE3/TR8 Details Description
Related parts for 1N5936APE3/TR8
IC 0.3A PWR DIST SWITCH 14HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
REPLACEMENT REMOTE BUS CONNE datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
20A POWER CONT. SOLDER PIN STR datasheet.pdf
MOD IPM SLLIMM 8PHASE 38SDIP datasheet.pdf
26500 12C 9#20 3#16 S PLUG AN datasheet.pdf
33000UF 100V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf