Microsemi Commercial Components 1N5940E3/TR13
1N5940E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5940E3/TR13
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 43V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5940E3/TR13.pdf
Availability of 1N5940E3/TR13
QUANTITY
1N5940E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5940E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5940E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)43V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)53 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 32.7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5940E3/TR13
Related Links1N5940, 1N5940E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5940E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5940E3/TR13
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.44"L X 5.28"W datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
IC AMP LOW NOISE AUTO RKE SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 4A UF6 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 24 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf