Stackpole Electronics Inc. RNMF14FTD16R2
RNMF14FTD16R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNMF14FTD16R2
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNMF14FTD16R2.pdf
Availability of RNMF14FTD16R2
QUANTITY
RNMF14FTD16R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNMF14FTD16R2
Internal Part NumberEIS-RNMF14FTD16R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.130" L (1.78mm x 3.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNMF14FTD16R2
Related LinksRNMF14, RNMF14FTD16R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNMF14FTD16R2 Details Description
Related parts for RNMF14FTD16R2
CONN HDR STR STACK 16POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM datasheet.pdf
25POS F R/A.590 TY5 PI FILTER datasheet.pdf