Microsemi Commercial Components 1N5943BPE3/TR12
1N5943BPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5943BPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5943BPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5943BPE3/TR12
QUANTITY
1N5943BPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5943BPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5943BPE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)56V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)86 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 42.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5943BPE3/TR12
Related Links1N5943B, 1N5943BPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5943BPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5943BPE3/TR12
CONN HEADER .100 SNGL STR 34POS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1204 R/A SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR C6A816X/AM389X datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
TRANS NPN 450V 3.2A TO220 datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 144 CLBs, 3000 Gates, 190MHz, 144-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf