Microsemi Commercial Components 1N5944PE3/TR12
1N5944PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5944PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5944PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5944PE3/TR12
QUANTITY
1N5944PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5944PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5944PE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)62V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)100 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 47.1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5944PE3/TR12
Related Links1N5944P, 1N5944PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5944PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5944PE3/TR12
WASHER INT TOOTH #2 STEEL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 7A 277VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
INDICATOR 24V 14MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED AMBER/YLW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TM40-98 BRACKET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf