Microsemi Commercial Components 1N5947CPE3/TR12
1N5947CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5947CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5947CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5947CPE3/TR12
QUANTITY
1N5947CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5947CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5947CPE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 62.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5947CPE3/TR12
Related Links1N5947C, 1N5947CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5947CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5947CPE3/TR12
CAP CER 6.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V TO-252 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 77MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 130MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A TSOT23-8 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf