Microsemi Commercial Components 1N5947E3/TR13
1N5947E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1N5947E3/TR13
Brief Description
DIODE ZENER 82V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5947E3/TR13.pdf
Availability of 1N5947E3/TR13
QUANTITY
1N5947E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5947E3/TR13
Internal Part NumberEIS-1N5947E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)82V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)160 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 62.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5947E3/TR13
Related Links1N5947, 1N5947E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5947E3/TR13 Details Description
Related parts for 1N5947E3/TR13
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CABLE 4COND 12AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
STK600 QFN-44 SOCKET CARD AVR datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf