Microsemi Commercial Components 1N5948CPE3/TR12
1N5948CPE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5948CPE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 91V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5948CPE3/TR12.pdf
Availability of 1N5948CPE3/TR12
QUANTITY
1N5948CPE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5948CPE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5948CPE3/TR12
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)91V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)200 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 69.2V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5948CPE3/TR12
Related Links1N5948C, 1N5948CPE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5948CPE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5948CPE3/TR12
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE 1PH 15A 1000V GBPC-W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
16-INPUT ON-BOARD MODULE VERT datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf