Microsemi Commercial Components 1N5949CP/TR12
1N5949CP/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5949CP/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5949CP/TR12.pdf
Availability of 1N5949CP/TR12
QUANTITY
1N5949CP/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5949CP/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5949CP/TR12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)100V
Tolerance±2%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)250 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 76V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5949CP/TR12
Related Links1N5949, 1N5949CP/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5949CP/TR12 Details Description
Related parts for 1N5949CP/TR12
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
FUSE 50A 32VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1305 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf