Microsemi Commercial Components 1N5950BP/TR8
1N5950BP/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
1N5950BP/TR8
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5950BP/TR8.pdf
Availability of 1N5950BP/TR8
QUANTITY
1N5950BP/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5950BP/TR8
Internal Part NumberEIS-1N5950BP/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)110V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)300 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 83.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5950BP/TR8
Related Links1N5950, 1N5950BP/TR8 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5950BP/TR8 Details Description
Related parts for 1N5950BP/TR8
LED MINI WEDGE 470NM BLU WTR CLR datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TOOL CRIMP CONT FERRULE 1AWG datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
18 MTE PIN HSG SR RIB .100CL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 18.42MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf