Vicor Corporation V375C3V3E75BL
V375C3V3E75BL picture photo
Mfg. Part Number
V375C3V3E75BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W
Datasheet Download
V375C3V3E75BL.pdf
Availability of V375C3V3E75BL
QUANTITY
V375C3V3E75BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V375C3V3E75BL
Internal Part NumberEIS-V375C3V3E75BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)22.7A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375C3V3E75BL
Related LinksV375C3, V375C3V3E75BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375C3V3E75BL Details Description
Related parts for V375C3V3E75BL
IC ENCORE XP MCU FLASH 8K 8SOIC datasheet.pdf
10 LOCKING CLIP HSG DR .100CL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 24-28 AWG GOLD datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 19MM WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
PIN ACTIVE 20MM M3.5 EXT THREAD datasheet.pdf