Microsemi Commercial Components 1N5954PE3/TR12
1N5954PE3/TR12 picture photo
Mfg. Part Number
1N5954PE3/TR12
Brief Description
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL
Datasheet Download
1N5954PE3/TR12.pdf
Availability of 1N5954PE3/TR12
QUANTITY
1N5954PE3/TR12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1N5954PE3/TR12
Internal Part NumberEIS-1N5954PE3/TR12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)160V
Tolerance±20%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)700 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 121.6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1N5954PE3/TR12
Related Links1N5954P, 1N5954PE3/TR12 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1N5954PE3/TR12 Details Description
Related parts for 1N5954PE3/TR12
HEADER OPEN SLOTTED .600 48POS datasheet.pdf
RES SMD 220M OHM 10% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 512X18 SYNC 25NS 64-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 330K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC R-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf